

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 18 V |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 4.6 mm |
| Width | 3.95 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 3 W |
| Height | 2.28 mm |
| Material | Plastic |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Impedance | 12 Ω |
| Working Voltage | 18 V |
| Forward Voltage | 1.5 V |
| Max Power Dissipation | 3 W |
| Power Dissipation | 550 mW |
| Breakdown Voltage | 18.9 V |
| Max Reverse Leakage Current | 1 µA |
| Zener Voltage | 18 V |
| Element Configuration | Single |
| ESD Protection | Yes |
| Test Current | 20.8 mA |
| Reverse Current | 1 µA |
| Voltage Tolerance | 5 % |
| Zener Current | 83 mA |
| Schedule B | 8541100050 |
Stock: 3365
Distributors
pcbx
Unit Price$0.17530
Ext.Price$0.17530
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.17530 | $0.17530 |
| 10 | $0.16119 | $1.61190 |
| 50 | $0.14822 | $7.41100 |
| 100 | $0.11023 | $11.02300 |
| 500 | $0.08197 | $40.98500 |
| 1000 | $0.07790 | $77.90000 |
| 3000 | $0.07403 | $222.09000 |
| 5000 | $0.07036 | $351.80000 |
